Dalmatínce v Prahe na WAFDAL a MVP

Bolo pre mňa potešením posudzovať moje milované dalmatínce prvý víkend v máji na medzinárodnej výstave v Prahe a na WAFDAL špeciálnej výstave.

wafdalbob1

Na cacibovej výstave som posudzovala sučky, prihlásených bolo 21. V triede mladých bolo sedem predvedených sučiek. Na prvých dvoch priečkach sa umiestnili pomerne tmavé sučky, ktoré si boli v type veľmi podobné a mali v tejto triede najlepšiu pohybovú mechaniku. Obe mali správnu veľkosť a dobre sa predviedli. Sučka na treťom mieste je veľmi sľubná ale nepredviedla sa optimálne a štvrtá mala nebola v optimálnej kondícii.

V strednej triede nastúpila Jezebel The Astonishing of Sophtspot a úplne ma očarila. Aj druhá v triede Zimt und Zucker vom Scheibenholz je mimoriadne kvalitná a má mnoho predností, hlavne výbornú stavbu so silnými bedrami a silnými stehnami.

Sučky vystavené v otvorenej triede boli mladé a ešte nie celkom zrelé. Víťazka je harmonická stredne veľká, ešte nemá celkom prefarbené bodkovanie. Na druhom mieste skončila veľmi sympatická sučka s pekným telom, ale trochu horšie bodkovaná a žiaľ nie v optimálnej výstavnej kondícii. Keď dozreje a trochu sa vykŕmi, môže sa presadiť na výstavách.

Šampiónky boli vystavené štyri, titul získala 6 ročná dánska sučka s krásnym držaním a výborným temperamentom. Na druhom mieste skončila Dignity od Hettynky… Je to krásna 5 a pol ročná sučka, s krásnou hlavou, ktorá sa mi zdala trochu bez nálady, vynahradila si to ale v nedeľu, keď si výstavu očividne užívala.

Vo veteránkach zvíťazila už 11 ročná Eternal Love Alphadirato, veľmi kvalitná sučka, ktorá svoj typ a stavbu výborne dedila, čo sme mohli vidieť v súťaži chovných súk.

WAFDAL výstava hýrila bodkami. Vo veľmi pekne dekorovanej hale boli bodky všade: na našich šťastných dalmatíncoch, aj mnohé ich majiteľky sa odeli do bodiek a bola tam aj fúra bodkovaných sladkostí, ktoré pripravili členky klubu a ich rodiny.

Bolo pre mňa potešením posudzovať psy, typ ktorý sa teraz v Česku chová sa mi veľmi páči a  väčšina jedincov mala aj výborné povahy. V triede mladých zvíťazil švédsky Gatfull´s Eco, mohutný hnedobodkovaný pes s dobrým pohybom. Druhý bol vysoký atraktívny Arrow to my Heart Ai… Na tretej priečke sa umiestnil stredne veľký, výrazne bodkovaný Hermes Danarny, ktorý je trochu širší v lícach.

Víťaz strednej triedy Casting Winner od Hettinky je veľmi atraktívny pes výborného typu, krásne bodkovaný, má atletickú konštitúciu a výbornú silnú kostru. Som veľmi rada, že žije na Slovensku. Mohol by mať trochu lepší záber panvových končatín. Druhý Curias Friendly Frenchman má výborné držanie ale nie je ešte celkom zrelý. Tretí bol Colours of my Life… ďalší harmonický, atraktívny, výborne bodkovaný pes.

V otvorenej triede sa na prvom mieste umiestnil Endles Games Sunset Dalmatians, vysoký čierno bodkovaný harmonický pes s výborným pohybom. Druhý bol Cordis Fortis Viva Bohemia, veľmi podobný v type aj rovnakých kvalít len v pohybe nemal taký výborný záber. Tretí pes bol zo Švédska Skvaa Luxury Item. Má krásnu siluetu, kvalitnú kostru, výborne sa ukazoval a bol aj veľmi pekne bodkovaný, jeho labky ale neboli v optimálnej kondícii a mali troch krátke prsty. Štvrtý sa umiestnil Caprilli´s Justin Time, veľmi pekne vyvážený pes a navyše nie je na hornej hranici výšky.

V pracovnej triede boli dva psy : pracujúci svetový víťaz Florián od Bílé lane – výborný 1. a Fantom Vetřelec, ktorý je príliš mohutný a typovo nie celkom optimálny.

Vybrať si medzi šampiónmi bola vec vkusu. Prvé tri psy boli podľa mňa mimoriadne kvalitnými predstaviteľmi plemena, ktorí si zaslúžia stáť na špici. Rozhodla som sa pre Dream Believer Sunset Dalmatian, veľkého hnedého psa, ktorý mal najlepší pohyb a vedela som si predstaviť ako beží s koňmi celý deň. Aj Dalmino Only One a Rich Woody Genesis Dalmadami spĺňajú všetko čo od kvalitného Dalmatínca očakávam.

Najlepším psom sa stal Dream Believer Sunset Dalmatians, ktorý v konkurencii o BOB podľahol  Jezebel The Astonishing Sophtspot. Jezebel je výnimočná dalmatínka s kvalitou a osobnosťou, neustále v dokonalom postoji, má živý príjemný temperament, je výbornej veľkosti, stavby, substancie, krásne bodkovaná, má krásne osadený krk do pliec a  ušľachtilú hlavu. V pohybe má dlhý krok, pevný chrbát a výborné držanie hlavy a chvosta. Navyše si výstavu očividne užívala.

Aj v súťažiach o najlepší pár a skupinu bola voľba ťažká, v pároch zvíťazili Dignity od Hetynky… a Colours of My Life Od Hetynky. V skupinách som sa rozhodla pre chovnú stanicu Sunset Dalmatian s piatimi jedincami veľmi vyrovnanými v type, ktorí sa aj skvelo predviedli.

Musím zagratulovať českému klubu k výbornej kvalite predvedených Dalmatíncov. Myslím si, že jednou z mála vecí, ktoré treba pozorne sledovať je veľkosť. Skoro všetci boli na hornej hranici alebo mierne nad ňou. Bodkovanie je dobre rozmiestnené, len niekoľko jedincov malo výrazne viac špiniek. Keďže viem aké ťažké bolo dosiahnuť čisté bodkovanie a ako úporne sa špinky držia v chove po niekoľko generácií, pokladám túto chybu za oveľa horšiu ako husté alebo riedke bodkovanie alebo nebodaj tmavé uši. Navyše sa špinky objavujú neskoro a vedia pokaziť kariéru veľmi sľubnému šteniatku.

Ďalšia vec, ktorá ma potešila sú povahy. Ani v jednom prípade som sa nestretla s agresivitou a v hale neboli štekajúce ani pištiace psy, ktoré vedeli úplne pokaziť radosť z výstavy.

Ešte jednu vec by som chcela spomenúť. Keď som čítala katalóg, zistila som, že psy majú nekonečne dlhé mená, ktoré navyše majitelia nepoužívajú. Nedajú sa dobre zapamätať ani odlíšiť. Ak má chovná stanica dve slová meno by malo byť krátke. Myslite trochu aj na tých čo píšu katalógy alebo nebodaj komentár k výstave.

Nakoniec chcem poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizovaní výstavy, všetko prebehlo hladko a my sme si pobyt v Prahe užili.

Ľudmila Fintorová